Flexibelt absorptionsmembran för användning i permanenta installationer, styrsystem ingår.
aQflex ™ -systemet består av uppblåsbara absorptionsmembran för det låga frekvensområdet,
en luftpump samt ett ventilationssystem är fast installerad på en TRUMPF 95 ridåskena. Systemet kan slås på eller av med ett enkelt tryck på en knapp.
Mer information
aQflex™ är ett justerbart akustiksystem för permanent installation i tak. Det patenterade aQflex variabla akustiska systemet justerar akustiken i en hall med en knapptryckning för att passa den typ av musik som spelas:
ON = uppblåst = kort efterklangstid (63-1k Hz)
AV = tömd = lång efterklangstid
aQflex är CE-certifierat och klarar brand- och säkerhetskrav över hela världen. Den kan dras in från taket, även om detta inte är standard.
Design och installation
aQflex™ kan installeras ovanför ett nedhängt, ljudtransparent tak, vilket gör det osynligt.
Systemet omfattar flera absorbatorrader monterade parallellt med varandra på skenor i linje med taket. Ju fler absorbatorer, desto större efterklangsspann erhålls, vilket gör att ännu fler typer av musik kan framföras i samma rum – allt med utmärkt akustik.
Helst är det genomsnittliga avståndet mellan absorbatorraderna 80-100 cm centrum-till-centrum. De behöver dock inte vara jämnt fördelade utan monteras där det finns plats i taket. Absorbenterna är 70 cm breda när de är helt uppblåsta. Systemet tar 120 cm höjd.





